Wykorzystujemy technologię plików cookies zgodnie z regulaminem.

zamknij

Preparaty Liposomalne

Preparaty liposomalne to specjalne produkty o wysoce skutecznym działaniu potwierdzonym badaniami klinicznymi. Ich opatentowane formuły, certyfikowane surowce i najwyższy standard produkcji sprawiają, że są prawdziwą innowacją w zakresie suplementacji. W naszej ofercie znajdziesz liposomalną witaminę C, D, B12 oraz inne witaminy w wygodnej formie suplementu w płynie. Jeśli chcesz, by przyjmowane przez ciebie substancje szybko wchłaniały się przez organizm, koniecznie zobacz wszystkie dostępne preparaty.

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Aktywne filtry

Lipodemia – przekonaj się czym tak naprawdę jest obrzęk tłuszczowy

Leczenie, dieta i suplementacja w trakcie obrzęku tłuszczowego

Pojawienie się obrzęku limfatycznego jest poważnym sygnałem! Jego obecność powinna zmobilizować nas do wykonania niezbędnych badań, a przede wszystkim zwrócić uwagę na stan i drożność naczyń krwionośnych. To problem, który nie powinien pozostać samemu sobie.

Zalegająca limfa i ograniczony przepływ krwi w znaczącym stopniu przyczyniają się do zwiększonego ryzyka martwicy tkanek. W bardzo skrajnych przypadkach część ciała nie jest możliwa do odratowania, a postępujący proces obumierania komórek jest trudny do zatrzymania. W efekcie jedynym rozwiązaniem okazuje się amputacja, która stanowi potężny i bolesny cios zarówno dla ciała, jak i psychiki chorego.

Warto wiedzieć, że obrzęki mogą rozwijać się na tle rozmaitych chorób. Przykładem jednej z nich jest lipodemia, która powoduje powstawanie bardzo dużych i wyjątkowo niebezpiecznych obrzęków tłuszczowych.

Co nazywamy lipodemią i jakie są jej przyczyny?

Choroba określana mianem lipodemii jest tak naprawdę wypadkową szeregu rozmaitych czynników. Pomimo że przyczyna nie została jeszcze dokładnie poznana, to większość specjalistów zgodnie dopatruje się tu równoczesnego oddziaływania licznych czynników np. niskiego poziomu aktywności fizycznej, nadmiernej masy ciała, niewłaściwego odżywiania oraz współwystępujących zaburzeń związanych z funkcjonowaniem układu krążenia czy przemianami tłuszczowymi. Wielokrotnie wspomina się, że lipodemia jest chorobą o dużym prawdopodobieństwie odziedziczenia. Często określa się ją mianem obrzęku tłuszczowego, który jest głównym i zarazem najbardziej widocznym objawem.

Po czym rozpoznać obrzęk tłuszczowy? Objawy lipodemii

Pojawienie się obrzęku tłuszczowego stanowi niezbity dowód występowania lipodemii. Tkanka tłuszczowa zaczyna nieregularnie odkładać się pod skórą obu kończyn dolnych, obejmując fragment od pasa i bioder po same kostki. Obrzęki charakteryzują się wyraźną dysproporcją względem wielkości pozostałych części ciała. Pacjenci niejednokrotnie mają problemy z samooceną i zaakceptowaniem własnej choroby, co może być podłożem do rozwoju późniejszych deficytów i obniżonego nastroju.

Duży obrzęk tłuszczowy w równie dużym stopniu oddziałuje na stan i funkcjonowanie narządu ruchu. Obecność nagromadzonej w nadmiarze tkanki tłuszczowej może powodować ból kończyn dolnych, a także spotęgować wrażliwość na dotyk. Utrzymująca się opuchlizna stanowi też przyczynę uczucia „ciężkich” nóg i nieustannego zmęczenia. Gorszym scenariuszem jest pojawienie się dolegliwości bólowych w trakcie chodu, co wbrew pozorom okazuje się wielce prawdopodobne.

Późne etapy lipodemii prowadzą do stopniowego upośledzenia codziennego życia chorego. Do przykładowych objawów i następstw obrzęku tłuszczowego warto zaliczyć:

  • większą skłonność do powstawania siniaków,
  • otarcia, podrażnienia i stany zapalne skóry – duży rozmiar obrzęku wzmaga tarcie kończyn, co sprzyja uszkodzeniom naskórka i infekcjom,
  • teleangiektazje – rozszerzone naczynka krwionośne, które potocznie określa się pajączkami,
  • wyraźne pogorszenie jakości chodu – utrzymujący się ból podczas chodzenia zniechęca pacjentów do treningów i utrzymania masy ciała, co wiąże się ze stopniowym spadkiem ogólnego poziomu aktywności fizycznej i możliwości ruchowych.

Na czym polega leczenie lipodemii?

Do problemu obrzęku tłuszczowego najlepiej podejść kompleksowo. Połączenie właściwie poprowadzonej fizjoterapii i zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych może okazać się skuteczne dla regularnych treningów oraz wykorzystywanej odzieży kompresyjnej. Wielokierunkowe leczenie lipodemii daje pożądane efekty oraz wspomaga codzienne życie osób z obrzękiem.

Fizjoterapia, czyli drenaż limfatyczny i aktywność fizyczna

Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie rozwoju obrzęków jest manualny drenaż limfatyczny. To specjalna technika pracy fizjoterapeutów, która ma swoje podstawy w klasycznym masażu. Terapeuta dzięki odpowiedniemu oddziaływaniu na tkanki pacjenta stymuluje prawidłowy przepływ limfy i stara się ograniczyć ryzyko powstawania ewentualnych zastojów w naczyniach krwionośnych. Poprawa transportu z czasem może doprowadzić do zmniejszenia rozmiaru obrzęków, polepszonego odżywiania i wyglądu skóry, a nawet ograniczyć występujące dolegliwości bólowe.

Osoby chorujące na lipodemię bezwzględnie powinny wprowadzić do swojego życia regularną i niezbyt obciążającą aktywność fizyczną. Treningi siłowe i oporowe na ten moment powinny pójść w odstawkę, a w ich miejsce wprowadzić długie spacery, aerobik bądź nordic walking. Za każdym razem należy pamiętać o stosowaniu odzieży uciskowej, która pozwoli kontrolować poziom ciśnienia krwi. Wyjątkami są takie aktywności jak pływanie czy aqua gimnastyka, niewymagające kompresyjnego ubioru. Odciążenie kończyn w środowisku wodnym znacząco ułatwi wykonywanie ruchów i złożonych ćwiczeń oraz nie spowoduje drastycznych skoków ciśnienia.

Dobrym uzupełnieniem okazuje się kinesiotaping. Odpowiednia aplikacja dynamicznych plastrów może dodatkowo wspomagać właściwy przepływ limfy i potęgować np. efekty wykonanej serii zabiegów drenażu limfatycznego. Co więcej, taping oddziałuje też na stan skóry i może okazać się korzystny dla utrzymania go we właściwej kondycji.

Dieta i suplementacja

Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta zawsze dają dobre efekty. Lekarze wielokrotnie polecają swoim podopiecznym, aby zdecydowali się zredukować nadprogramowe kilogramy i nieco zawalczyć o własną kondycję. W kwestii żywienia warto pomyśleć o konsultacji z doświadczonym dietetykiem lub innym specjalistą z zakresu odżywiania, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami mającymi obrzęk tłuszczowy.

Dieta może jednak wymagać dodatkowego wsparcia i w tym celu warto rozważyć sięgnięcie po suplementy. Niektóre z nich mogą okazać się naprawdę wartościowym uzupełnieniem codziennego menu. W przypadku lipodemii sprawdzą się m.in.:

  • L-karnityna – jej niewielkie, lecz regularnie stosowane ilości mogą mieć wartościowe znaczenie w spalaniu nagromadzonego tłuszczu poprzez transport do mitochondriów, gdzie ulegają rozkładowi do pozyskania energii.
  • Witamina C – to silny antyoksydant, który wspomoże przeciwdziałanie wolnym rodnikom tlenowym oraz sprzyja zachowaniu prawidłowej odporności. Ponadto kwas L-askorbinowy wpływa na syntezę kolagenu wspomagającego m.in. zachowanie odpowiedniej kondycji i funkcji naczyń krwionośnych dzięki wzmocnieniu ich struktury.
  • Ekstrakt z zielonej herbaty – zawarty w wyciągu z zielonej herbaty EGCG wykazuje duży potencjał antyoksydacyjny, co wspomoże właściwości witaminy C. Ponadto herbata wzmaga tempo przemiany materii i często znajduje zastosowanie w trakcie odchudzania.
  • Kwasy omega-3 – zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą okazać się pomocne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i serca, ponadto korzystnie oddziałują na stan i pracę gospodarki lipidowej. Można je stosować w formie kapsułek z naturalnym olejem rybim lub tranu. Innym i równie dobrym źródłem są roślinne oleje tłoczone na zimno, które mogą być pozyskiwane np. konopi, lnu, sezamu, orzechów czy pestek dyni.

Odzież uciskowa

Ubrania kompresyjne to fundamentalny element terapii przeciwobrzękowej. Odzież wykonana z płaskiej i elastycznej dzianiny zapewnia obrzękniętym kończynom odpowiednim poziom ucisku, który stymuluje przepływ limfy przez naczynia. Kompresja wzmaga transport zatrzymanej chłonki, co wspomaga redukcję rozmiarów obrzęku oraz zapobiega jego dalszemu rozprzestrzenianiu. W zależności od rozmiaru opuchlizny trzeba dobrać właściwy produkt – sklepy medyczne oferują pełne getry obejmujące całe kończyny dolne oraz poszczególne części np. samodzielne nagolenniki czy skarpety.

Liposukcja

Gdy powyższe sposoby zawodzą, należy pomyśleć o zabiegu liposukcji – wykorzystywanym jednakowo często przez medycynę estetyczną i dietetykę. Jedne z najlepszych wyników zyskuje liposukcja wodna, która pozwala na pozbycie się zalegającej tkanki tłuszczowej poprzez silne oddziaływanie strumieniem ciśnienia wody. Zabieg ten wykonywany pod miejscowym znieczuleniem, a pacjenci mogą śmiało wrócić do domu z uwagi na brak konieczności hospitalizacji.