jest zasadniczo ekstraktem z liści Melaleuca alternifolia, występującego w Australii. Otrzymywany jest głównie z gałązek szczytowych, z wyraźnymi gruczołami olejowymi- drogą destylacji parą wodną. Rdzenni mieszkańcy od wieków wykorzystywali jego liście, jako okłady, na rany i oparzenia.
Jest jednym z najlepiej przebadanych dotychczas olejków o szerokim spektrum działania.
Do tej pory zidentyfikowano w nim ok. 60 terpenów m. in. terpineol, cineole, pineny, terpineny.
Monoterpeny zawarte w olejku reagują z białkami błonowymi i samymi błonami biologicznymi, przez co działa antybakteryjne, antywirusowo i przeciwgrzybiczo.
Właściwości:
Dodatkowo olejek działa rozkurczowo, przeciwbólowo, wykrztuśne i przeciwzapalnie.
Zastosowanie: może być wykorzystywany zewnętrznie jako środek dezynfekujący i przeciwzapalny, ale zaleca się stosowanie wyłącznie miejscowe.
Może być też stosowany w postaci inhalacji, co pomaga w walce z przeziębieniami, bólem głowy oraz zakażeniami układu pokarmowego.
Polecany jest przy stanach zapalnych zatok, kaszlu i chorobach gardła.
Warto również wykorzystać jego przeciwwirusowe działanie, podczas ospy wietrznej, półpaśćca, opryszczki, zajadów.
Przeciwbakteryjne właściwości znajdują zastosowanie również w higienie jamy ustnej, problemach z kamieniem nazębnym i nieświeżym oddechem.
Właściwości biologiczne olejku z drzewa herbacianego koncentrują się głównie wokół działania przeciwdrobnoustrojowego.
Najlepiej przebadane i stwierdzone działanie, dotyczy drobnoustrojów, stanowiących florę normalna i chorobotwórczą dla skóry, których rozwój hamuje olejek z drzewa herbacianego.
Nie da się ukryć, że znany jest i ceniony właśnie, w leczeniu chorób skóry i jej przydatków.
Zwłaszcza w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, problematycznej skóry głowy. Powszechnie stosowany jest w infekcjach grzybiczych.
Aromat: drzewny, intensywny, kamforowy.
Wspaniale komponuje się z olejkami z lawendy, cytryny i rozmarynu.
Zastosowanie naturalnych olejków eterycznych
Każdy z olejków jest wyjątkowy i niepowtarzalny, ma swój aromat i profil czynnych związków chemicznych; wpływających na jego zastosowanie i właściwości.
Jak wybrać??
- Kieruj się intuicją, porównaj kilka olejków- i wybierz ten, który najbardziej Ci pasuje.
- Możesz również wypróbować różnych mieszanek, które samodzielnie skomponujesz, według swojego gustu.
- Jeśli trudno Ci wybrać odpowiedni rodzaj, zapach olejku, skonsultuj się z fifoterapeutą, doradcą aromaterapeutycznym - który pomoże Ci wybrać, najbardziej odpowiedni i pomocny dla Ciebie, naturalny olejek eteryczny.
Jak stosować?
Możliwości jest wiele, najbardziej powszechne to;
- aromatyzacja powietrza - w kominku z podgrzewaczem, jako dodatek do naturalnych świec, bądź aby wykorzystać ich pełne walory terapeutyczne- w dyfuzorze
- inhalacje
- kąpiele aromaterapeutyczne
- masaż/ zabiegi manualne- przy zastosowaniu oleju bazowego
- kosmetyki - zarówno jako dodatek do stosowanych środków pielęgnacyjnych, a także jako składnik własnoręcznie przygotowanego np. peelingu, serum
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści serwisu (opisy, zdjęcia, grafiki, tabele, materiały graficzne i inne dane) jest zabronione. Podstawa prawna: ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)