Znana od stuleci roślina lecznicza, powszechnie uprawiana w krajach europejskich, gdzie przybyła z rejonu Morza Śródziemnego.
Ziele charakteryzuje się specyficznym, przyjemnym zapachem i gorzkim, szczypiącym smakiem.
Surowcem leczniczym, z którego pozyskuje się olejek lawendowy- są kwiatostany.
Głównym składnikiem lawendy jest olejek eteryczny, zawierający do 60 procent octanu lilalolu, należący do grypy terpenów.
Terpeny stanowią obszerną grupę chemicznych substancji aromatycznych, pochodzenia roślinnego. Ich głównym zadaniem jest ochrona rośliny- przed bakteriami, grzybami i szkodnikami.
Dlatego też olejek lawendowy znajduje zastosowanie jako środek owadobójczy, likwidujący pchły, muszki owocowe czy karaluchy.
Istotna informację stanowi także to, że linalol wykazuje silne działanie na drobnoustroje chorobotwórcze dla człowieka tj.: Candida albicans, Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Nie jest skuteczny w stosunku do Pseudomonas aeruginosa – pałeczki ropy błękitnej, która również jest niepożądaną bakterią w kosmetykach.
Linalol- jest dość dobrze już przebadanym związkiem chemicznym o potwierdzonym działaniu; przeciwlękowym, antydepresyjnym, uspokajającym, przeciwbólowym, przeciwdrgawkowym.
Właściwości terapeutyczne :
- Kwiaty lawendy mają właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.
- Działają znieczulająco i antyreumatycznie, hamują nadmierny rozwój flory bakteryjnej, działają moczopędnie, wiatropędnie i napotnie oraz żółciotwórczo.
- Przeciwdziałają wzdęciom i bólom brzucha, spowodowanym nagromadzeniem gazów, sprzyjają wydzielaniu soków trawiennych i wzmacniają ruchy perystaltyczne jelit.
- Uspokajają akcję serca i podnoszą odporność.
- Lawenda z powodzeniem stosowana jest jako środek antyseptyczny, odkażający, wspomagający gojenie, przeciwpasożytniczy i owadobójczy.
- Reguluje nerwowy układ skórny.
- Użyta do okładów, bądź kąpieli - delikatnie drażni skórę, rozszerzając naczynia włosowate, działa przeciwbólowo.
Zastosowanie naturalnych olejków eterycznych
Każdy z olejków jest wyjątkowy i niepowtarzalny, ma swój aromat i profil czynnych związków chemicznych; wpływających na jego zastosowanie i właściwości.
Jak wybrać??
- Kieruj się intuicją, porównaj kilka olejków- i wybierz ten, który najbardziej Ci pasuje.
- Możesz również wypróbować różnych mieszanek, które samodzielnie skomponujesz, według swojego gustu.
- Jeśli trudno Ci wybrać odpowiedni rodzaj, zapach olejku, skonsultuj się z fitoterapeutą, doradcą aromaterapeutycznym - który pomoże Ci wybrać, najbardziej odpowiedni i pomocny dla Ciebie, naturalny olejek eteryczny.
Jak stosować?
Możliwości jest wiele, najbardziej powszechne to;
- aromatyzacja powietrza - w kominku z podgrzewaczem, jako dodatek do naturalnych świec, bądź aby wykorzystać ich pełne walory terapeutyczne- w dyfuzorze
- inhalacje
- kąpiele aromaterapeutyczne
- masaż/ zabiegi manualne- przy zastosowaniu oleju bazowego
- kosmetyki - zarówno jako dodatek do stosowanych środków pielęgnacyjnych, a także jako składnik własnoręcznie przygotowanego np. peelingu, serum
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści serwisu (opisy, zdjęcia, grafiki, tabele, materiały graficzne i inne dane) jest zabronione. Podstawa prawna: ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)