Wykorzystujemy technologię plików cookies zgodnie z regulaminem.

zamknij
W jaki sposób należy sobie radzić z zapaleniem pęcherza moczowego?

Jak postępować w przypadku zapalenia pęcherza moczowego?

Statystyki badań epidemiologicznych wskazują, że problem stanu zapalnego w obrębie pęcherza moczowego jest powszechną przypadłością. Okazuje się, że duży odsetek kobiet przynajmniej raz w życiu musi się z nim zmierzyć.

Mniej więcej od 20 do 50% kobiet dotykają wstydliwe zmiany zapalne pęcherza. Najczęściej mowa tu o kobietach między 15 a 34 rokiem życie oraz grupie po przebytej menopauzie. Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą doprowadzić do jego pojawienia się. Znając istotę problemu, można odpowiednio wcześniej zadbać o siebie i zapobiec jego rozwojowi.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza moczowego?

Specjaliści zgodnie potwierdzają, że najczęstszym powodem stanu zapalnego w obrębie pęcherza jest infekcja bakteryjna. W większości odnotowanych przypadków pojawienie się chorobotwórczych drobnoustrojów w obrębie dróg moczowych jest przyczyną zmian o charakterze zapalnym. Ich obecność to zazwyczaj następstwo nieprawidłowej higieny okolic intymnych, stosunku seksualnego bądź samoistnego przemieszczenia się bakterii E. coli z okolicy odbytu do cewki moczowej (zwłaszcza w przypadku kobiet). Jednak nie tylko czynniki zakaźne mogą doprowadzić do zapalenia pęcherza. Wśród innych czynników ryzyka wymienia się:

  • długotrwałe stosowanie cewnika,
  • stosowanie niektórych środków farmakologicznych,
  • nieprawidłowo dobrane tampony, które są przyczyną podrażnienia,
  • nadmierny rozrost gruczołu krokowego (tzw. powiększenie prostaty),
  • długotrwała ekspozycja na niską temperaturę i przeziębienie pęcherza wraz z drogami moczowymi,
  • zaleganie moczu w pęcherzu na skutek jego nieprawidłowego opróżniania np. z powodu ciąży,
  • niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji i mycia okolic intymnych, które powodują podrażnienie cewki moczowej,
  • postępujący proces starzenia się organizmu i wynikające z niego następstwa powodujące zmniejszenie ochrony antybakteryjną w wydzielinie produkowanej przez narządy płciowe (zarówno u kobiet, jak i  mężczyzn).

Po czym rozpoznać stan zapalny pęcherza? Najczęstsze objawy

Głównym symptomem wskazującym na problem będący wynikiem stanu zapalnego pęcherza jest ból i wyraźne pieczenie w trakcie oddawania moczu. Dolegliwości bólowe są przede wszystkim odczuwane w okolicach podbrzusza. Chorzy niezwykle często chodzą do toalety, odczuwają utrzymujące się parcie na pęcherz, a oddawany mocz charakteryzuje intensywny i nieprzyjemny zapach. Niejednokrotnie w moczu można zaobserwować obecność krwi, która stanowi potwierdzenie występującego procesu zapalnego. Zmiany zapalne mogą doprowadzić do wyraźnego osłabienia pacjenta, wzrostu temperatury ciała (gorączki) i pojawienia się uciążliwego bólu głowy.

Jak przeciwdziałać zapaleniu pęcherza moczowego?

Samodzielna terapia i bazowanie na domowych sposobach może okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Stan zapalny pęcherza i dróg moczowych jest poważnym problemem, który wymaga właściwego i fachowego postępowania z udziałem lekarza specjalisty. W większości przypadków, kiedy to przyczyną jest infekcja bakteryjna, największą rolę odgrywa prawidłowo dobrana farmakologia. To właśnie ona pozwoli skutecznie zwalczyć występujące drobnoustroje, złagodzić występujące zmiany zapalne i pozwolić na stopniowe przywrócenie prawidłowego stanu.

Czy suplementy diety są warte stosowania?

Wzbogacenie codziennego odżywiania może okazać się wartościowym wsparciem dla zachowania optymalnego stanu dróg moczowych. Większość z nich jest na wyciągnięcie ręki, a ich właściwości okazują się bezpieczne dla zdrowia. Długoterminowa suplementacja w asyście zdrowej i pełnowartościowej diety pozwoli na dodatkowe ograniczenie szans rozwoju stanu zapalnego pęcherza.

Żurawina w formie ekstraktu i soku

Jednym z najpopularniejszych suplementów diety dla układu moczowego jest żurawina. Obecnie można ją zakupić w formie kapsułek z ekstraktem bądź naturalnego soku. Roślina ta może mieć wartościowy wpływ na ograniczenie przylegania bakterii do ścian dróg moczowych, co zmniejsza ryzyko rozwoju stanu zapalnego.

Olej z pestek dyni

Popularność pestek dyni jako komponentu diety dla zdrowych nerek jest niebezpodstawna. Wyraźne działanie moczopędne ułatwia pozbycie się niekorzystnych metabolitów wtórnych i wspomaga usuwanie nagromadzonych bakterii. Z kolei duża ilość zawartego cynku może mieć wartościowe znaczenie dla ograniczenia nadmiernego rozrostu gruczołu krokowego.

Skrzyp polny

Choć skrzyp jest kojarzony jako jeden z komponentów wspomagających zachowanie zdrowych włosów, skóry i paznokci, to okazuje się też korzystnym sprzymierzeńcem dla układu moczowego. Jako źródło wielu składników aktywnych (m.in. krzemionki, witaminy C, saponin czy fitosteroli) wykazuje pozytywne zastosowanie w zapobieganiu powstawania kamicy nerkowej i minimalizuje ryzyko infekcji dróg moczowych.

Popularne przyprawy – lubczyk i pietruszka

Obie rośliny jako bogate źródło naturalnej witaminy C sprzyjają przeciwdziałaniu wolnym rodnikom tlenowym, a ich duży potencjał antyoksydacyjny umożliwia utrzymanie właściwej kondycji układu moczowego i nerek. Duża zawartość m.in. olejków eterycznych i kumaryn zapewnia właściwości moczopędne, co stanowi naturalny sposób na oczyszczanie przewodów moczowych.