Wykorzystujemy technologię plików cookies zgodnie z regulaminem.

zamknij
Czym jest glifosat i dlaczego warto sprawdzać jego poziom w organizmie?

Czym jest glifosat i dlaczego warto sprawdzać jego poziom w organizmie?

Zapewne wiele osób pierwszy raz spotyka się z tym słowem i nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę glifosat „towarzyszy” im na co dzień. Specyficznie brzmiąca nazwa może być myląca, dlatego należy wiedzieć, że związek ten znajduje się w wielu produktach spożywczych, które powszechnie uważa się za zdrowe i niezbędne w zbilansowanej diecie. Co to właściwie jest? Jaki ma wpływ na ogólne samopoczucie? Jak sprawdzić jego poziom w organizmie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Sprawdź sam!

Glifosat – najważniejsze informacje 

Glifosat to jeden z najczęściej spotykanych związków chemicznych. Należy do grupy fosfonianów i zazwyczaj występuje pod postacią soli amonowej oraz sodowej. Stosuje się go do zwalczania uporczywych chwastów na polach uprawnych i plantacjach. Dzięki swoim właściwościom blokuje działanie ważnego enzymu – syntazy EPSPS, bez którego rośliny nie są w stanie rosnąć. 

Wydawałoby się, że stosowanie glifosatu to bardzo szybki sposób na pozbycie się niechcianych i utrudniających wzrost plonów chwastów. Jednak związek ten zaczęto również wykorzystywać do suszenia wilgotnego zboża oraz w celu przyspieszenia dojrzewania owoców. 

Czy glifosat jest bezpieczny dla zdrowia?   

Wiedząc, czym jest glifosat i do czego służy nie trudno domyślić się, że można go znaleźć w żywności. Zwłaszcza w produktach zbożowych, czyli np. płatkach śniadaniowych, pieczywie, czy też kaszy. Używanie tego związku przez rolników nie jest zakazane, gdyż Komisja Europejska zezwoliła na korzystanie z niego. 

Jeśli jednak glifosat „zabija” rośliny, to jaki wpływ ma na organizm człowieka? Choć naukowcy nie są jednogłośni, większość z nich uważa, że związek ten może zaburzać prawidłowe działanie flory bakteryjnej jelit, czyli tzw. mikrobiomu, obniżać odporność oraz zwiększać ryzyko zachorowań na nowotwory. Niestety lista przypadłości jest znacznie dłuższa, a na jej szczycie znajdują się takie choroby jak:

  • autyzm,
  • Alzheimer,
  • Parkinson,
  • depresja.

Częste spożywanie produktów, które odznaczają się wysoką zawartością tego związku, jest niebezpieczne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Dlatego bardzo istotne jest wykonywanie regularnych badań, które pozwolą sprawdzić stężenie glifosatu w organizmie człowieka. 

Diagnostyka

Nawet osoby, które kupują z pozoru zdrowe i oznaczone jako ekologiczne produkty również mogą być narażone na powikłania wynikające ze zbyt wysokiego stężenia glifosatu w organizmie. Czy można temu zapobiec? Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. 

Chcąc wyeliminować ten związek z codziennej diety, należy przede wszystkim dokładnie czytać skład spożywanej żywności. Dobrym rozwiązaniem jest także ograniczenie kupowania produktów zbożowych. 

Jednak najlepszym co można zrobić, jest wykonywanie regularnych badań w celu sprawdzenia poziomu glifosatu w organizmie. Wiedząc, że stężenie tego związku jest zbyt wysokie, można szybko zareagować, a tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób wymienionych powyżej. 

Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania ani tym bardziej przebywania w szpitalu. Jest ogólnodostępne, a polega na oddaniu próbki moczu, którą następnie laboratoranci sprawdzają pod kątem zawartości herbicydów. 

Czy warto się badać?

Jeżeli chcesz należycie zadbać o zdrowie swoje i Twojej rodziny – regularnie wykonuj badanie poziomu glifosatu. Biorąc pod uwagę niekorzystny wpływ tego związku na organizm – naprawdę warto. 

Mamy nadzieję, że przytoczone przez nas informacje okażą się pomocne oraz zmobilizują Cię do zmiany diety i wykonywania cyklicznych badań. Pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno i musisz o nie dbać!

Doradca dietetyczny, fitoterapeuta Anita Kubik