Wykorzystujemy technologię plików cookies zgodnie z regulaminem.

zamknij
Ostropest na co pomaga?

Ostropest na co pomaga?

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych. Rejony pochodzenia to Bliski Wschód i Madera. W Europie, ostropest plamisty zdziczał z dawnych upraw i pozostał do dziś jako ważny surowiec ziołowy.

Farmakologicznie czynną substancją  w owocach ostropestu jest Sylimaryna, która posiada właściwości ochronne komórek wątroby przed działaniem substancji lub innych czynników szkodliwych. Sylimaryna działa ochronnie na:

  • Błonę śluzową żołądka
  • Komórki wątrobowe

Owoce ostropestu plamistego zawierające sylimarynę działają lekko żółciopędnie, rozkurczająco, zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają łaknienie i regulują trawienie.

 

Jednak głównym działaniem jest pomoc w regeneracji komórek wątroby szczególnie w uszkodzeniach toksycznych np. poalkoholowych czy po muchomorze sromotnikowym. Ostropest plamisty pomaga również w przewlekłych chorobach wątroby (marskości, stanach zapalnych, zwłóknieniu kolagenowym).

 

Mechanizm działania polega na uszczelnianiu hepatocytów przez co toksyny nie mogą przenikać do wewnątrz wątroby a równolegle pobudzana jest regeneracja komórek wątroby .

Kolejnym ważnym działaniem, jest działanie antyoksydacyjne, które utrzymuje wysoki poziom glutationu w wątrobie.

Wskazania do zastosowania sylimaryny to zapalenie i marskość wątroby, osłabienie jej czynności wydzielniczej i odtruwającej, uszkodzenie wątroby przez alkohol czy toksyny bakteryjne, czy wytwarzane przez grzyby.

 

Uważa się, że bardzo dobrym połączeniem, z ostropestem plamistym, jest połączenie z karczochem, który wspaniale uzupełnia właściwości ostropestu.

Wyciągi z karczocha wykazują silne działanie hepatoprotekcyjne, chroniące komórki wątroby przed uszkodzeniem przez substancje hepatoksyczne.

 

Źródło: Fitoterapia i leki roślinne - PZWL

 

Powiązane produkty