Wykorzystujemy technologię plików cookies zgodnie z regulaminem.

zamknij
Jak używać olejków eterycznych w domu?

Jak używać olejków eterycznych w domu?

Sprzątanie to nierozerwalna część naszego życia, zwłaszcza domowego. Poświęcamy mu mnóstwo czasu, choć nie do końca, zdajemy sobie z tego sprawę. Czy można uczynić je przyjemniejszym, skuteczniejszych a przede wszystkim – zdrowszym?? Tak! Wprowadzając na co dzień naturalne olejki eteryczne do sprzątania. Posiadają one naturalne właściwości antyseptyczne i oczyszczające, co czyni je fantastyczną alternatywą, dla syntetycznych i szkodliwych – środków z zakresu chemii gospodarczej, wywołujących podrażnienia skórne, alergie oraz inne dolegliwości.

Dzięki zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych w domu - będzie on nie tylko czysty ale również świeżo pachnący.

Kiedy gość, przekracza próg twego domu, pierwszym wrażeniem jakie do niego dociera, jest zapach . Wiedzą o tym doskonale, np. agenci nieruchomości – którzy w dniu prezentacji, polecają upiec waniliowe ciasteczka, lub zaparzyć świeżą kawę, zamiast smażyć ryby lub gotować bigos;) Jest to również sprawdzona metoda wspierająca sprzedaż, w dużych firmach o sporym zasięgu..

To ważne.. Szczególnie w sezonie zimowym – gdy mocno nagrzewamy nasze mieszkania, rzadziej z kolei wietrzymy. Gdy mieszkają z nami zwierzęta, gustujemy w smażonych potrawach lub palimy papierosy.

Chemiczne odświeżacze powietrza, mogą maskować przykrą woń, ale możemy też zastosować naturalne olejki eteryczne, które będą ją usuwać, dodatkowo, wpływać korzystnie na nasze emocje i samopoczucie.

Liczne badania, jakim zostały poddane naturalne olejki eteryczne, dowodzą o istnieniu ich naturalnych cząsteczek chemicznych, o określonej roli, np. jedne wspaniale sprawdzą się w higienie osobistej, drugie odstraszą robactwo lub ukoją pokąsane miejsca na skórze.

Z powodzeniem również można, użyć olejki eteryczne do sprzątania, ze względu na właściwości oczyszczające, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe.

Jaki olejek eteryczny do domu?

Korytarz, ganek – to miejsce, gdzie zapachy domu kumulują się, dodatkowo obuwie, które tam przechowujemy, również wydziela swoją woń.

W tym miejscu najlepiej sprawdzi się naturalny olejek pomarańczowy , doskonale może go uzupełnić odświeżający naturalny olejek z drzewa herbacianego bądź niaouli. Jeśli nasze kurtki, płaszcze, przechowujemy w zamkniętej szafie – warto umieścić w niej drewnianą kulkę lub chusteczkę, nasączoną olejkiem lawendowym.

Serce domu, salon – miejsce, gdzie spędzamy razem najwięcej wspólnego czasu.

Tu warto zastosować zapachy i mieszanki, które wszyscy lubimy najbardziej, dobrze gdy będą to olejki z trzech różnych grup zapachowych; kwiatowej, cytrusowej, miętowej lub drzewnej.

Osobiście polecam naturalny olejek pomarańczowy, kadzidłowca i subtelny olejek z drzewa różanego.

Ta mieszanka wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie, pomoże nabrać dystansu do poza- domowych spraw, a przy okazji doskonale zadba o nasze drogi oddechowe.

Możemy skorzystać z kominka do aromaterapii, rozpylać zapachy w nawilżaczach powietrza, dyfuzorach ultradźwiękowych, nasączać patyczki z drzewa różanego/ bambusa/ rattanu lub skropić, dekoracyjny susz z kwiatów, liści, ziół.

Kuchnia i łazienka - to miejsca, gdzie towarzyszą nam intensywne zapachy, duża wilgotność.

W parze wodnej unoszą się cząsteczki tłuszczu i wody, które z powodzeniem wyeliminują naturalne olejki zapachowe do domu, np. olejek lawendowy, pomarańczowy. W łazience dodatkowo, możemy trzymać np. sól epson, nasączoną olejkiem i z przyjemnością używać, podczas kąpieli.

Polecam również olejki o nutach miętowych, przy pielęgnacji np. jamy ustnej.

Sypialnia – miejsce naszego odpoczynku, w którym powinien panować odprężający klimat, promujący dobry jakościowo sen. Najlepiej przebadanymi pod kątem snu są naturalny olejek lawendowy i pomarańczowy , osobiście uwielbiam korzystać z uziemiającego olejku z kadzidłowca oraz uznanego, za afrodyzjak, olejku eterycznego z drzewa różanego.

Możemy skorzystać z wymienionych powyżej sposobów aromatyzacji powietrza lub skropić olejkami pościel bądź dodać ich niewielką ilość do nastrojowych świec.

Olejki zapachowe do domu, jak używać do sprzątania?

Zasady bezpieczeństwa:

 • Pamiętaj ,że olejki mają bardzo wysokie stężenie, zacznij stosować od najmniejszych ilości 1-2 krople.

 • Przed użyciem do czyszczenia danej powierzchni, upewnij się, że olejek jej nie zniszczy, np. surowe drewno, tkaniny, plastik.

 • Trzymaj olejki eteryczne poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

 • Używając domowych, własnoręcznie przygotowanych środków czystości – zawsze wstrząśnij preparat, przed użyciem.

A to kilka sprawdzonych receptur, do sprzątania;

 • Podczas czyszczenia lodówki lub piekarnika, przy ostatnim myciu – dodaj kroplę olejku eterycznego z cytrusów – np. olejku eterycznego pomarańczowego. Pozwoli zachować świeżość na dłużej.

 • Wypróbuj środka czyszczącego: szklanka octu, szklanka wody i ok. 20 kropli olejku- wymieszane w butelce ze spryskiwaczem, sprawdzą się w czyszczeniu różnych powierzchni (porcelany, metalu, szkła a nawet zaimpregnowanego drewna).

 • Możesz również dodać 1 kroplę olejku bezpośrednio na ściereczkę, którą zmywasz różne powierzchnie, lub ok 5-7 kropli do wody, której używasz, przy sprzątaniu.

 • Dodaj kilka kropli ulubionego olejku do płukania tkanin, możesz również skropić chusteczkę, którą wrzucisz do suszarki bębnowej.

 • Preparat do czyszczenia toalet, sanitariatów, wykonasz przy życiu: pół szklanki sody oczyszczonej, ćwierć szklanki octu oraz 10 kropli olejku z drzewa herbacianego lub niaouli.

 • Płyn do mycia szyb, uzyskasz mieszając: pół szklanki octu, pół szklanki wody demineralizowanej i ok. 10 kropli olejku eterycznego pomarańczowego.

 • Aby odświeżyć mele, tapicerki, narzuty, połącz w butelce ze spryskiwaczem: 2 szklanki wody demineralizowanej, z dwoma łyżkami spirytusu oraz 15-20 kroplami olejku.

 • Jeśli nie masz czasu lub ochoty, przygotowywać samodzielnie środków czyszczących, dodaj kilka kropli do posiadanych środków, np. olejek eteryczny lawendowy, dodany do płynu do podłogi, zadba o antyseptyczne działania i dodatkowo, wydłuży czas świeżości po myciu.