Wykorzystujemy technologię plików cookies zgodnie z regulaminem.

zamknij
Jakie zioła na wątrobę?

Jakie zioła na wątrobę?

Wątroba pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Jedną z najważniejszych funkcji to funkcja odtruwająca – wątroba neutralizuje różne toksyny. W momencie, kiedy tych toksyn jest za dużo a my nie wspieramy wątroby odpowiednim pożywieniem, suplementami i ziołami na wątrobę może dojść do upośledzenia tej funkcji. Możemy odczuwać spadek energii szczególnie w godzinach 13-15 oraz możemy przebudzać się w nocy w godzinach 1-3.

Kolejna funkcją jest funkcja wytwarzania żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczy  oraz wchłanianiu substancji o pochodzeniu tłuszczowym, także witamin rozpuszczalnych w tłuszczach). Żółć ma wpływ na prawidłową motorykę jelit, ponieważ w momencie trawienia uwalniana jest do jelit. Zaburzenie tej funkcji może prowadzić do cofania się żółci do górnych części przewodu pokarmowego żołądka a nawet przełyku oraz do zaburzenia wchłaniania ważnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach ADEK.

Wątroba poważnie uczestniczy w utrzymaniu odporności, mówimy tutaj o fagocytozie, czyli pochłanianie elementów, które dostają się z zewnątrz do naszego organizmu np. wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty.

Wątroba magazynuje i metabolizuje witaminy A, D3, B2, B3, B4, B12, K oraz żelazo. Upośledzenie tej funkcji może prowadzić do licznych niedoborów witaminowych i dalszych dysfunkcji organizmu np. witamina K – zaburzenia krzepnięcia, witamina D3 – osteoporoza i inne poważne choroby, witamina E – problemy z niedokrwistością.

 To kilka ważnych funkcji wątroby w naszym ciele. Jak widzimy wątroba jest nam niezbędna do prawidłowej gospodarki tłuszczowej, białkowej oraz detoksu i utrzymania układu immunologicznego na najwyższym poziomie. Dlatego polecamy systematycznie pić zioła na wątrobę oraz wspierać ją odpowiednią dietą.

Jakie zioła na wątrobę:

·        Nagietek ,( Calendula officinalis L )     przeciwzapalnie, żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo, uspokajająco, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo, przeciwrzęsistkowo (pierwotniakobójczo), przeciwbakteryjnie oraz reguluje metabolizm.

Zastosowanie według Henryka Różańskiego: „Napar z ziela i kwiatów nagietka (2 łyżki czubate na 2 szklanki wrzątku) mogą być użyte do przemywania skóry, okładów na rany, oparzenia, odleżyny, wypryski, zmiany trądzikowe, oczy (przy stanach zapalnych), owrzodzenia, ponadto do opłukiwania narządów płciowych przy stanach zapalnych i urazach, do lewatyw przy zapaleniu odbytu (mocny napar z 4 łyżek na 1 szklankę wody). Doustnie zażywać 100-150 ml naparu przy nieżytach żołądka i jelit oraz jako środek czyszczący krew. Napar na mleku z miodem polecam przy przeziębieniu, kaszlu, ponadto grypie oraz wielu innych chorobach zakaźnych podobnie objawiających się jak grypa. Mocny napar do płukania jamy ustnej i gardła przy bolesnych nadżerkach i aftach (potem afty pędzlować intraktem lub nalewką nagietkową), zapaleniu dziąseł, bólu gardła. Mocny napar wkraplać do nosa przy katarze i zakażeniu wirusowym, najlepiej sporządzony na fizjologicznym roztworze soli (dostępny w aptekach bez recepty roztwór izotoniczny). Taki napar nagietkowy na roztworze chlorku sodu stosować na odleżyny, do lewatyw, oparzenia, rany, owrzodzenia żylakowate. Nagietek ma właściwości antypierwotniakowe (pierwotniakobójcze)”.

 

·       Rdest Ptasi (Herba Polygoni avicularis) – wspaniale wspiera usuwanie toksyn z organizmu, zalecany w leczeniu chorób wątroby, nieżytów żołądka i jelit.

·       Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – „Wiele badań dotyczy antyoksydacyjnego wpływu ekstraktów na komórki wątroby, w których indukowano stres oksydacyjny. Brazylijscy naukowcy wykazali, że wyciąg z liści mniszka lekarskiego może działać hepatoprotekcyjnie.”

Wszystkie wymienione składniki znajdziesz w mieszance Regeneris – Zioła na Wątrobę.

Najbardziej popularnym ziołem jest Ostropest Plamisty, który w połączeniu z karczochem wspaniale wspiera regenerację wątroby.

Ostropest plamisty na co dokładnie pomaga?

 

Źródło:

1.       Juszczyk J. Wątroba – budowa i funkcje. http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/show.html?id=50948 – dostęp z dnia: 10.12.2015.

2.       Sawicki W. Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2005: 430–431, 434–438.

3.       https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/64073,watroba-a-witaminy-rozpuszczalne-w-tluszczach

4.       Henryk Różański, http://gramzdrowia.pl/dr-henry-rozanski/herbs/nagietek-lekarski-calendula-officinalis-compositae.html.

5.       https://rozanski.li/734/herba-polygoni-avicularis-ziele-rdestu-ptasieg0

6.       Lis, B., Grabek-Lejko, D. (2016). Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne. Nauka Przyr. Technol., 10, 3, #37. DOI: 10.17306/J.NPT.2016.3.37